آیا طراحی وب در حال مرگ است ؟

طراحی وب
نویسنده: آرمین دیزاین
بازدید: 7164
نظرات: 8
27
فروردین
3

در این پادکست در مورد سه موضوع بحث می‌کنیم

  1. آیا طراحی وب در حال مرگ است ؟
  2. ابزار‌های توسعه جدید از تویتر
  3. تاثیر سرعت سرور های سایت در پیج رنک سایت

آیا طراحی وب در حال مرگ است ؟

مقاله‌ای بسیار جالب در این مورد در سایت اسمشینگ نوشته شده است به نام هنر طراحی در حال مرگ. در این مقاله به نکاتی کلیدی در طراحی اشاره شده است. طبق آمار نزدیک به 75 درصد از مقالات آنلاین مربوط می‌شود به آموزش ابزارهای طراحی وب و معرفی نرم افزارها و ابزارهای رایگان طراحی ولی عملاً مقاله مناسبی برای آموزش اصول طراحی منتشر نمی‌شود.

 

طراحی تنها قرار دادن اجزای مختلف در کنار هم نیست. در مقاله اسمشینگ مثال جالبی زده شده که می توانید اطلاعات تکمیلیش را در این مقاله بخوانید. در جنگ جهانی دوم مناطقی بین دو کشور ژاپن و آمریکا در اقیانوس وجود داشت که برای هر دو کشور بسیار با اهمیت به حساب می آمدند. نیرو‌های این دو کشور برای تامین سربازان خود در این مناطق از طریق هوا، مواد غذایی را به داخل این جزیره‌ها پرتاب می‌کردند. گاهاً این موارد غذایی به دست افراد بومی و فقیر همان منطقه می‌‌افتاد. زمانی که جنگ جهانی نیز تمام شد، مردم انتظار داشتند که از آسمان برایشان غذا فراهم شود و شروع کردند به ساختن ماکت‌های هواپیما و باند‌های فرود (نمونه ای از ماکت هواپیما را می توانید در تصویر زیر ببینید). طراحی‌های تقلیدی نیز مانند همین مثال است. تنها تقلید یک شیوه طراحی باعث موفقیت سایت شما نمی‌شود و طرح شما را برجسته نمی‌کند.

 

استفاده از این نرم‌ افزار ها و ابزار‌های رایگان درست مانند این است که مواد اولیه لازم در اختیار یک آشپز قرار بگیرد ولی تنها داشتن موارد اولیه نمی‌تواند نشان دهنده مهارت آشپز باشد.

پیشنهاد می شود برای طراحی سعی کنید که همیشه طرح های منحصر به فرد و متمایز ایجاد کنید. بارها دیده شده برای یک جلوه خاص، کاربران ساعت ها بر روی وب جستجو می کنند در حالی که با توانایی و امکانات خود می‌توانند همان جلوه ها را خودشان ایجاد کنند. فکر کردن بر روی طرح و در نظر گرفتن نیاز کاربران، کلید موفقیت در طراحی است. پس سعی کنید به جای اینکه صرفاً از ابزارها و آموزش های آماده در وب استفاده کنید، خودتان جلوه هایی را ایجاد کنید. مسلماً اینکار زمان بسیاری را می‌طلبد ولی تنها راه متمایز کردن طرحتان از طرح های متوسط دیگران، همین استفاده از شیوه های ابتکاری و در نظر گرفتن نیاز کاربران سایت است.
برای رسیدن به نتیجه مطلوب :

  1. به جای سرگرم شدن با ابزار‌های و قابلیت‌های آماده، سعی کنید، بیشتر بر روی طرح فکر کنید و از قلم و کاغذ برای پیاده کردن طرح کلی استفاده کنید. از هر ابزاری که باعث منحرف شدن ذهن شما می‌شود، پرهیز کنید.
  2. از قدرت تفکرتان به خوبی استفاده کنید. گاهی اوقات تغییرات ساده و جزئی در طرح می‌تواند طرح شما به خوبی از بقیه طرح های متوسط متمایز کند.
  3. سعی کنید با اصول صحیح طراحی وب آشنا شوید. موارد مربوط به usability و accessibility در طرح را در نظر بگیرید.

در نهایت به یاد داشته باشید که تنها داشتن جلوه‌های جذاب و استفاده از برخی متد‌های رایج در طراحی باعث متمایز شدن طرح شما نیست بلکه طراحی بر اساس استانداردها و توجه به نیاز کاربران سایت است که کار شما را از دیگران متمایز می‌کند.

ابزارهای جدید تویتر

تویتر ابزارهای جدیدی در اختیار توسعه دهندگان وب قرار داده که با استفاده از آنها می توانید، تویتر را در سایت خود ادغام کنید. کنفرانس رسمی تویتر (chirp) در هفته گذشته در سانفراسیکو برگزار شد و این ابزارهای جدید هم اکنون در دسترس است و از بخش http://dev.twitter.com در اختیار توسعه دهندگان وب قرار گرفته است.

 

بخش @anywhere که به تازگی به مستندات تویتر اضافه شده است به توسعه دهندگان اجازه می دهد که برخی از امکانات تویتر را در سیستم خود ادغام کنند. به عنوان مثال:

  • Auto-link @usernames به طراحان اجازه می دهد که با اضافه کردن یک فایل جاوا اسکریپت به صفحه، تمامی نام های کاربری مربوط به اکانت تویتر که در داخل پست صفحه نوشته شده است را به صفحه پروفایل آن کاربران لینک کند. به عنوان مثال اگر فایل anywhere.js به سایت شما اضافه شده باشد و از دستورات مربوط به auto-link استفاده کنید، در صورتی که در میان پست از نام کاربری @amirabbas استفاده کنید. این کلمه به شکل اتوماتیک به صفحه تویتر من لینک خواهد شد.
  • Hovercards اگر در سایت استفاده شود، در صورتی که کاربر نشانگر ماوس را بر روی نام کاربری شخص قرار دهد، جعبه شناوری باز خواهد شد که حاوی لینک های follow کردن فرد مورد نظر و دکمه های مشابه است.
  • Tweet Box به کاربران اجازه می دهد که با اکانت خودشان از داخل سایت شما تویت کنند که این مورد نیز می تواند بسیار برای کاربران جذاب باشد.

این موارد تنها بخشی از قابلیت های جدید است. این ابزار ها بسیار مفیدند و بررسی آنها ارزش وقت گذاشتن را دارد.

تاثیر سرعت سرور های سایت در پیج رنک سایت

گوگل در روز های اخیر در بلاگ رسمی خود اشاره کرده است که سرعت server شما بر روی پیج رنک تاثیر گذار است. البته ماه های گذشته نیز خبر هایی مبنی بر تاثیر سرعت بالای سرور بر روی موقعیت سایت در موتور جستجوی گوگل منتشر شده بود ولی هیچگاه این مورد از سوی خود سایت گوگل تایید نشده بود. اما اکنون گوگل اعلام کرده که سرعت سرور نیز یکی از 200 معیار برای تعیین رتبه سایت به حساب می آید. البته گفته شده در حال حاضر تنها 1 درصد از سایت های اینترنت تحت تاثیر این معیار قرار می گیرند ولی در مجموع این مورد نیز خبری بسیار جذاب برای علاقه مندان به مسائل بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو (SEO) بود.

 

در ضمن تصمیم بر آن شده که در پایان پادکست های بعدی در صورتی که سوالی از طرف کاربران ارسال شود، در پایان پادکست به آن سوالات پاسخ دهیم.

برچسب ها

پربازدیدترین مطالب
دیدگاه کاربران